Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

2019.05.30 Dzień Mamy i Taty

Dnia 30 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Dzieci przygotowały życzenia dla rodziców oraz piosenki. Dużym sukcesem okazała się scenka przygotowana przez 2 i 3 klasę pt. ''Jak poznałem Waszą mamę". W drugiej części tych uroczystości odbył się koncert" Rodzina na medal 2" gdzie dzieci wraz z rodzicami mogli pokazać swój talent i przedstawić w formie śpiewu, gry na instrumencie. W tym konkursie wystąpiła między innymi rodzina Czechów i Zborowskich. Po akademii dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, a następnie zaprosiły na poczęstunek.

Czytaj więcej...

2019.05.22 Wycieczka do Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego

 

         ,,Od ziarna do chleba..." taki tytuł nosiły warsztaty edukacyjne, w których 22 maja 2019r. uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-III. Pomimo niesprzyjającej pogody, dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się do  Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, aby poznać tajniki wypiekania chleba. Muzeum to tworzone było od 1937 roku, a otwarte zostało dla zwiedzających w 1955 roku. Prezentuje ono architekturę i kulturę mieszkańców regionu Górnej Orawy. Dzięki miłym pracownikom Skansenu nasi podopieczni, podzieleni na dwie grupy, poznali etapy powstawania chleba i uczestniczyli w pracach związanych z jego przygotowaniem. Najpierw swoje kroki skierowali do zabudowań gospodarczych, aby dowiedzieć się, co to jest ,,młócenie cepami", i jak wyglądało czyszczenie ziarna przetakami. Potem w pięknych wnętrzach starych chałup mielili ziarno na żarnach i przy śpiewie piosenki ,,Mało nas do pieczenia chleba" wyrabiali ciasto na moskoliki.                         

         Po zakończeniu zajęć, kiedy na chwilę wyjrzało słońce, udaliśmy się na zwiedzanie. Ze względu na trwające w starej części Skansenu prace remontowo-konserwatorskie, umożliwiono nam obejrzenie nowej części. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in.: wnętrza starych domów i znajdujące się tam tematyczne ekspozycje, kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej przywieziony z Tokarni oraz Zagrodę Misińców z przełomu XIX/XX wieku, gdzie w młodości gościł tam Karol Wojtyła, późniejszy Wielki Papież Jan Paweł II, który pracował na Orawie przy budowie drogi na Przełęczy Krowiarki.

         Warto jest od najmłodszych lat wpajać dzieciom zamiłowanie do tradycji, bowiem:

,,Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz pielęgnowania tradycji  i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu...”

                                                                                                                       Jerzy Waldorff

 

Czytaj więcej...

2019.05.29 Występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu

29  maja nasza szkoła gościła uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.

Przez chwilę mogliśmy się poczuć jak w filharmonii, to była prawdziwa uczta muzyczna. Oto utwory, których mieliśmy okazję posłuchać w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanek ze szkoły muzycznej pod opieką nauczycieli pani Joanny Zmarz i pana Wojciecha Inglota;

 

Blue Mambo ( James Rea)

I Sonata (Benedetto Marcello)

Nelly Bly (Stephen Foster)

Luna’s Song (Blaz Pucihar)

Polonez (Wojciech Kilar)

Fantazja (James Curnaw)

Bulgarian Gallop (Ros Stephen)

Krzywy Galop (Alfons Holzschuh)

Nasza Kraina (Dmitrij Kabalewski)

Pszczółka (Franz Schubert)

Czytaj więcej...

2019.05.21 Sprzątamy naszą wieś

Chochołów, 21 V 2019 r.

Sprzątamy naszą wieś

            Do dnia 21 maja 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie pod opieką swoich wychowawców przeprowadzili wiosenne sprzątanie swojej miejscowości. Pozbieraliśmy śmieci z następujących rejonów:

- wokół szkoły,

- na parkingu i koło remizy,

- „Za Wodą” na drodze do starej skoczni,

- koło kościoła,

- koło cmentarza,

- „Za Wodą” na ścieżce rowerowej,

- na „Krzywej Drodze”,

- na drodze do Łązek,

- na poboczach drogi wojewódzkiej do granicy ze Słowacją,

- na poboczach drogi wojewódzkiej od szkoły do Koniówki.

W akcji wzięły udział wszystkie klasy łącznie z „zerówką.

Następne sprzątanie wsi” już jesienią. Chcemy, żeby nasza miejscowość była piękna. Dbamy o nią.

                                               Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie

Czytaj więcej...

2019.05.17 Nareszcie!

Po zimnym, a nawet śnieżnym początku maja, przyszła prawdziwa wiosna i udało nam się zasiać grządkę. Gdy w piątek (17 V) zrobiło się już ciepło i słonecznie, pomimo drobnych opadów, mogliśmy zrealizować nasze plany. Czas naglił, gdyż  kalendarz biodynamiczny pokazywał „pełne dni” . Na lekcjach przedmiotu  nasze dziedzictwo (w ramach tematyki związanej z zajęciami ludności) postanowiliśmy zasiać naszą szkolną grządkę. Zabraliśmy przyniesione z domu motyki, nasiona  i sadzonki, po czym pod czujnym okiem P. Dyrektora ochoczo zabraliśmy się do pracy. Gruntownie przekopaliśmy  i oczyścili z chwastów nasze szkolne „poletko”. Zasadziliśmy dwa rządki rzepy, zasialiśmy marchewkę i buraki, posadziliśmy też rozsadę pietruszki i jedną cukinię. Po starodownemu, brzegi grzędy obsialiśmy sałatą. Nie zapomnieliśmy także o lnie, który z pewnością będzie cieszył nasze oczy niebieskimi kwiatkami. Teraz codziennie chodzimy i zaglądamy na to pole i jesteśmy dumni z naszego „dzieła”. Ciekawe, czy wszystko nam wzejdzie, czy będziemy mieć jakieś plony?

 

Uczniowie klasy VI: Paulina, Anna, Magdalena, Katarzyna, Kacper, Kamil i Tymoteusz

Czytaj więcej...

2019.05.18 Warsztaty "Jak to ze lnem było?" w skansenie w Zubrzycy Górnej

W ubiegłą środę uczniowie klas IV- VI brali udział w warsztatach edukacyjnych w skansenie w Zubrzycy Górnej, pt. „Jak to ze lnem było?” Wszyscy uczestnicy zajęć edukacyjnych mieli okazję nie tylko posłuchać i zobaczyć jak wyglądała obróbka lnu,ale samodzielnie rafać, tłuc, międlić i czesać, len, aby na koniec zabrać na pamiątkę piękne włókno do domu. Oto nasza fotorelacja z warsztatów: 

Czytaj więcej...

2019.05.04 Wycieczka do Sękowej

            „Przyjdź.

            Zwróć uwagę.

            Pomyśl.

            Poczuj.

            Zapamiętaj.

            Zacznij działać.

Zapraszamy na tegoroczną rekonstrukcję Bitwy pod Gorlicami. Sękowa k/Gorlic, Pańskie Pola 4 maja 2019 r.”

            Zachęceni tym zaproszeniem GRH „Gorlice 1915” i rosnącą sławą gorlickich przedstawień  plenerowych wybraliśmy się do Sękowej, aby zobaczyć i poczuć klimat tamtych dni, tamtej wielkiej bitwy nazwanej później przez historyków „małym Verdun”., bitwy, która miała decydujące i przełomowe znaczenie dla walk na froncie wschodnim w czasie I wojny światowej. W wycieczce wzięli udział uczniowie kl. VI, VIII i ochotnicy z klasy VII.

Czytaj więcej...

2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas

W ramach działalności koła Caritas przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy młodzież szkolna wraz z nauczycielkami Kazimierą Leją, Katarzyną Sęk i Karoliną Leśniak wykonuje stroiki świąteczne. W tygodniu przedświątecznym odwiedza samotnych i opuszczonych mieszkańców Chochołowa roznosząc przygotowane stroiki i składając świąteczne życzenia.

2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez...
2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas 2019.04.16 Roznoszenie stroików świątecznych przez wolontraiuszy z Koła Caritas

2019.04.14 Niedziela Palmowa fot. Paweł Łukasik

Gdy dźwięk dzwonów zaczął zwoływać na sumę, przed Kościołem pw. Św. Jacka w Chochołowie pojawili się pierwsi uczestnicy i jurorzy trzynastego już Konkursu Palm.

Piękna słoneczna pogoda, i furkoczące na wietrze kolorowe wstążki powodowały, że nastrój święta wszystkim się udzielał. Głównym materiałem, którego użyto w tym roku do wykonania prac, był bukszpan i, tradycyjnie kojarzone na Podhalu z „Kwietną Niedzielą” bazie. Nie zabrakło też suszonych ziół i kwiatów. Każda palma przyozdobiona kolorowymi wstążkami i misternie wykonanymi kwiatami z bibuły stanowiła swoiste dzieło sztuki. Dlatego jury miało trudny wybór, a oceniający w ciągu niecałej pół godziny musieli podjąć decyzję i przyznać punkty wszystkim pracom, a było ich 43.

Czytaj więcej...

„Zachowali się jak trzeba”

„Zachowali się jak trzeba”

            „Dzisiaj na początku Wielkiego Postu zwracamy nasze oczy w stronę krzyża” – tymi słowami uczniowie naszej szkoły rozpoczęli akademię, oddając hołd Polakom, którzy wzięli krzyż miłości do Ojczyzny i pozostali mu wierni aż do końca, czyli do swojej śmierci – do swojej życiowej Golgoty. Polscy jeńcy wojenni, którzy zginęli w Katyniu i Żołnierze Niezłomni, uczestnicy antykomunistycznego powstania po 1945 r. „zachowali się jak trzeba”, pozostali wierni przysiędze żołnierskiej, wierni Bogu i Ojczyźnie do końca. Zamiarem sowieckich i ubeckich oprawców było podwójne morderstwo bohaterów: pozbawienie ich życia i wymazanie (zabicie) pamięci o nich ze świadomości społecznej. Dzięki Bogu, który jest Panem historii, stało się inaczej.

            Montaż słowno – muzyczny, został uzupełniony ciekawym materiałem filmowym, a bardzo dobrze swoją funkcję dydaktyczną spełniła dekoracja z nazwami miejsc kaźni Polaków w ZSRR i portrety Żołnierzy Wyklętych z biogramami. Pozwoli to uczniom na zapoznanie się z tymi ważnymi dla naszej tożsamości i naszej niepodległości bohaterami. Mamy nadzieję, że tego typu uroczystości budują patriotyzm młodego pokolenia, że budują miłość ojczyzny całej społeczności szkolnej, że pomagają nam „zachowywać się jak trzeba”.

                                                                                                          Nauczyciele

 

Czytaj więcej...