Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

Zespół góralski Siumni

Góralski zespół "SIUMNI" z Chochołowa działa przy Oddziale Związku Podhalan w Chochołowie oraz przy Szkole Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie. Nazwa zespołu pochodzi od słow: „siumny", który w gwarze górali Skalnego Podhala oznacza paradny, ładny, dorodny oraz „siumnie", tzn. pięknie, ładnie.

Zespół działa z przerwami od 1976 roku, kiedy to Władysław Gromada prowadził zespół młodzieżowy. Od 1995 roku działa zespół dziecięcy prowadzony wówczas przez Panią Helenę Guńka pod nazwą "Mali Chochołowianie". W 2002 roku za sprawą ówczesnego kierownika Pani Anieli Michniak zespół wraca do dawnej nazwy "SIUMNI".

Zespół "SIUMNI" tańczy i śpiewa prezentując folklor Skalnego Podhala. Jego członkami są przede wszystkim dzieci uczące się w miejscowej szkole podstawowej oraz w gimnazjum. Na występach zespół wspomaga również młodzież szkół średnich oraz studenci.

Członkowie zespołu biorą udział w przeglądach i konkursach zespołów regionalnych organizowanych na terenie Podhala, zdobywając tam nagrody i wyróżnienia, m.in na Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, Przednówku, w Polanach, w Kościelisku oraz na terenie gminy Czarny Dunajec tj. Przeziyracce Młodych Tonecników i Spiywoków Góralskich, Muzykowaniu na Duchową Nutę.

Obecnie instruktorami i opiekunami zespołu „SIUMNI" są Stanisław Chowaniec oraz Teresa Pilch.

Siumni w Krygu

Tradycją stają się już jasełka góralskie, które w Krygu wystawia zespół Siumni z Chochołowa na Podhalu. Tak jak w zeszłym roku, na zaproszenie pani sołtys Krystyny Białoń i pań ze Stowarzyszenia Kobiet Wsi Kryg, młodzi górale zaśpiewali i zatańczyli w remizie OSP w Krygu.

Czytaj więcej...

Nasz występ w Lipinkach.

Przed pełną salą wystawił w Krygu swe tradycyjne jasełka góralskie Zespół Siumni z Chochołowa, który przyjechał na zaproszenie pani sołtys i zarazem radnej Krystyny Białoń.

Młodzi górale z Podhala zagrali, zaśpiewali i zatańczyli, dając próbkę swego talentu i zbierając rzęsiste brawa, tudzież hojne datki “co łaska” do góralskiego kapelusza. Występ artystów z Chochołowa, pod opieką Stanisława Chowańca i Teresy Pilch, świetnie wpisał się w kończący się właśnie okres bożonarodzeniowy. Siumni dali jednocześnie świadectwo wierności tradycjom i obyczajom Podhala, których zachowanie stanowi dla górali punkt honoru. Tak zresztą jak wierność mowie przodków – podhalańskiej gwarze.

Czytaj więcej...