Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

Twórcy ludowi z Chochołowa - wystawa

J

an Ziędersyn Stanisława i Józefy Zięder. Urodzony w 1961 roku w Chochołowie. Ojciec trojga dzieci, dwóch synów i córki.  Rzeźbiarz ludowy, samouk. Od najmłodszych lat uczył się rzeźbienia w drewnie, podpatrując pracę starszego pokolenia m.in. sąsiada Wojciecha Blaszaka. Jego pierwszą rzeźbą, którą wykonał był Chrystus Frasobliwy. To jego ulubiony motyw rzeźbiarski. W swojej chałupie pod nr 28 stworzył własną Pracownię Rzeźbiarską, gdzie spod jego dłuta wychodzą wspaniałe prace. Specjalizuje się w rzeźbieniu ludowych świątków, świętych figurek, szopek bożonarodzeniowych z drobnymi figurkami dekoracyjnymi. Tworzy też prace o tematyce patriotycznej. Ukończona rzeźba w drobnych, dokładnych szczegółach i detalach, rzeźbiona w drewnie lipy, jabłoni, gruszy, dębu i modrzewiu stanowi mistrzowskie arcydzieło. Jest członkiem Zakopiańskiego Koła Twórców Ludowych. Mnogość jego autorskich prac znajduje się w wielu kościołach, zbiorach prywatnych i muzealnych w różnych miejscach kraju i świata m.in. w Niemczech, Francji i Holandii. W domu, obok pracowni rzeźbiarskiej, od kilku już lat, możemy podziwiać jego  Izbę Regionalną, czyli prywatne zbiory sztuki ludowej. Zgromadzone zostały tam stare meble i sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia rolnicze, naczynia, zegary, obrazy, regionalne ubiory, a także rzeźby już nieżyjących twórców z Chochołowa i okolicznych miejscowości. 

 

 

 

 

 

A

ndrzej Blaszak syn Wojciecha   Blaszaka, lutnika, muzyka, rzeźbiarza i snycerza. Urodzony w 1936 roku w Chochołowie. Ojciec czworga dzieci. Członek tutejszego Związku Podhalan. Snycerz i gawędziarz. Kontynuuje rodzinne tradycje w snycerstwie. Specjalizuje się w wykonywaniu pięknych góralskich spinek, kostek do kapeluszy, pasów góralskich zwanych „opasikami” czy zbójeckich noży. Jego prace znajdują się w wielu chochołowskich domach. Wykonał również spinkę góralską dla bardzo ważnej postaci w życiu Kościoła, czyli Ojca Świętego  Jana Pawła II. W 1966 roku, a więc w 120 rocznicę wybuchu Powstania Chochołowskiego, artysta po raz pierwszy wykonał spinkę upamiętniającą ,,Poruseństwo Chochołowskie”.

 

 

 

 

 

 

K

arol Gruszka urodzony w 1963 roku. Syn Stanisława i Ludwiny
z.d. Styrczula. Ojciec dwojga dzieci. Myśliwy, z zamiłowania kowal. Samouk. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Od ukończenia szkoły podstawowej zajmuje się kowalstwem artystycznym użytkowym. W swojej przydomowej kuźni ,,Na Przykopie” wykuwa ozdobne elementy m.in. świeczniki, krzyże, klamki, okucia drzwiowe, balustrady, zawiasy, wieszaki, latarnie, kraty, zestawy kominkowe oraz siekiery. Wszystkie jego przedmioty wychodzące spod jego ręki są odzwierciedleniem jego wielkiej pasji, jaką jest kowalstwo. Wystawia też swoje prace w konkursach, gdzie zdobywa dyplomy i nagrody. Swoje prace tworzy przy pomocy tradycyjnych metod. Jego znakiem rozpoznawczym jest litera „K” oznaczająca jego imię. Oprócz miłości do kowalstwa, drugą jego pasją jest myślistwo. Bierze udział w różnych konkursach myśliwskich i strzeleckich np. „Dzień Polowaca” w Jurgowie, zawody strzeleckie, zajmując czołowe lokaty.

 

 

 

 

 

A

niela Stanekz domu Kois. Córka Karola i Marii z Krzysiaków. Urodzona 1934 roku w Chochołowie. Matka trojga dzieci, córki oraz dwóch synów. Malarka jest absolwentką Technikum Handlowego w Zakopanem, zaś w dziedzinie malarstwa na szkle jest samoukiem. W jej rodzinie nie było tradycji artystycznych, to dopiero ona ją zapoczątkowała.  
W swoim rodzinnym domu pod nr 199, od 2000 roku prowadzi własną Galerię Malarstwa na szkle. Twórczyni maluje obrazy, których tematyką są w szczególności motywy sakralne (m.in. anioły, święci, Matka Boska, sceny Narodzenia Pana Jezusa), sceny obyczajowe oparte na tradycji i kulturze podhalańskiej (np. wesele góralskie, zwyczaje góralskie tj. darcie pierza, człowiek wykonujący różne prace) oraz motywy roślinne. Jej prace charakteryzuje dbałość o detale, ciepły i umiejętnie dobrany kolor, wzbogacony motywami srebrzonymi i złoconymi, oraz liczne ornamenty roślinne. Pani Aniela tworzy od wielu lat i przez cały ten czas, jej znakiem rozpoznawczym są tzw. pogodne Madonny z Dzieciątkiem. Jej liczne prace możemy podziwiać w autorskiej galerii, a także na różnych wystawach i konkursach twórczości sztuki ludowej, gdzie zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia.

 

Wystawy, Nagrody i Wyróżnienia:

·       1992r. Kraków, wystawa konkursowa Towarzystwa Przyjaciół Kultury Ludowej – wyróżnienie

·       2001r. Myślenice, MOK „Madonna w sztuce ludowej” – wyróżnienie

·       2002r. Myślenice, MOK „Anioły w sztuce ludowej”

·       2003r. Warszawa, wystawa konkursowa pod patronatem Cepelii „Tradycyjne rękodzieło Podhala, Spisza i Orawy” – III nagroda

·       2007r. Nowy Targ, MOK wystawa konkursowa                           – III nagroda

·       2009r. Bukowina Tatrzańska, udział
w ogólnopolskim  Konkursie w wystawie z okazji „Sabałowych Bajań” – wyróżnienie 

·       2009r. Nowy Targ, MOK „Świat duszą malowany”
– wystawa indywidualna

·       2010r. Bielsko-Biała, udział w ogólnopolskiej wystawie, temat „Godne Święta” – II miejsce

·       2010r. Wilkowice, udział w ogólnopolskim Konkursie o tematyce „Anioł posłaniec Boży”. Zdobycie jednej z trzech nagród.