Szkoła Podstawowa w Chochołowie

im. Powstańców Chochołowskich

Projekty, programy

Losowe galerie

Z Podhala do Solecznik, czyli z „Wielkiej” do „Małej Polski”

10 października br. zakończyła się zbiórka darów organizowana przez naszą szkołę oraz parafię pw. św. Jacka. Do akcji włączyły się także inne placówki, m.in. Katolicka Szkoła Podstawowa im. Najświętszej Rodziny z Nazaretu w Rabce, Zespół SzkoIno-Przedszkolny w Rokicinach Podhalańskich oraz Szkoła Podstawowa nr 3 w Skawie. Inicjatorką tego charytatywnego przedsięwzięcia była pani Barbara Żegleń – nauczycielka religii znająca z autopsji trudną sytuację Polaków w Solecznikach.

Mieszkańcy całej chochołowskiej parafii odpowiedzieli bardzo hojnie na apel dyrektora szkoły i księdza proboszcza Stanisława Syca. Zebrane dary zostały przekazane najbardziej potrzebującym Polakom Rejonu Solecznickiego na Litwie.

Czytaj więcej...

2019.09.26 Udział klas VII i VIII w III Rajdzie szlakami oddziału partyzanckiego Wojciecha Bolesława Duszy „Szaroty" z Bielanki do Odrowąża

Historia na żywo - nasz udział w Rajdzie „Szaroty”

            Ochotnicy z kl. VII i VIII naszej szkoły uczestniczyli w dn.26 września br.Targu w 6 edycji rajdu partyzanckiego Szlakami OP Bolesława Duszy „Szaroty”- dowódcy partyzanckiego rodem z Odrowąża. Rajd ten dedykowany jest pamięci żołnierzy pierwszego oddziału partyzanckiego Podhala , którzy walczyli o niepodległość Polski z okupantem niemieckim i zdrajcami Goralenvolku w latach 1942-43.

Czytaj więcej...

2019.09.27 Akadamia z okazji upamiętnienia 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej

W szkole odbyła się uroczysta akademia dla upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i jej ofiar. Klasa 7, pod opieką wychowawczyni pani mgr Haliny Tylki, przygotowała znakomite przedstawienie teatralne i prezentację multimedialną poświęconą bohaterskiej i heroicznej walce Polaków o wolność Ojczyzny. Uczniowie klasy 7 poprzez inscenizację teatralną i prezentację filmową skomponowaną z utworami muzycznymi, poprowadzili słuchaczy od momentu wybuchu wojny, poprzez utworzenie Polskiego Państwa Podziemnego i bohaterską walkę żołnierzy polskich o wolność Ojczyzny w bitwach na całym świecie, aż po Powstanie Warszawskie i zakończenie wojny.

Czytaj więcej...

2019.09.24 Spotkanie na granicy

Już po raz dziesiąty uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie i Zakladnej Skoly w Suchej Horze spotkali się na przejściu granicznym, aby w ten sposób uczcić obchodzony na Słowacji Dzień Pokoju (Den Mieru).  Po odśpiewaniu hymnów narodowych uczniowie obdarowali się przygotowanymi prezentami (darcekami) a następnie wypuścili gołębie symbolizujące pokój i przyjaźń. Spotkanie to jest jednym ze stałych elementów wzajemnej współpracy obu szkół. Już w październiku odbędzie się polsko-słowacki konkurs „Jesień w koszyku zamknięta”. Jego podsumowanie nastąpi podczas organizowanego w chochołowskiej szkole Dnia Papieskiego przy relikwiach świętego. Zaś w listopadzie nauczyciele zaprzyjaźnionych szkół planują przeprowadzić wspólne warsztaty metodyczne, podczas których podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami.

2019.09.12 Spektakl teatralny "Sen o Helladzie"

12 września odbył się w naszej szkole spektakl teatralny pt. „Sen o Helladzie”. Aktorzy Jacek Lenczar i Wojeciech Habela przenieśli wszystkich widzów w świat mitów i bogów greckich.

Czytaj więcej...

Uczymy nowocześnie

 

                  W 2006 r. Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej przyjęły zalecenie w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.

            Obecnie wymagania dotyczące kompetencji uległy zmianie w związku z rosnącą liczbą miejsc pracy poddanych automatyzacji, coraz istotniejszą rolą technologii we wszystkich dziedzinach pracy i życia oraz zwiększającym się znaczeniem kompetencji społecznych, obywatelskich i w zakresie przedsiębiorczości, które pozwalają zapewnić odporność i zdolność dostosowania się do zmian. Jednocześnie badania międzynarodowe, na przykład prowadzone przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w ramach Programu międzynarodowej oceny umiejętności uczniów (PISA) czy też realizowane przez tę samą organizację Międzynarodowe Badanie Kompetencji Osób Dorosłych (PIAAC), wskazują na utrzymujący się wysoki odsetek nastolatków i dorosłych mających niewystarczające umiejętności podstawowe.

            W 2015 r. co piąty uczeń miał poważne trudności w osiągnięciu wystarczającego poziomu umiejętności w zakresie czytania ze zrozumieniem, myślenia matematycznego lub rozumienia zjawisk przyrodniczych. W niektórych krajach nawet co trzeci dorosły ma umiejętność rozumienia i tworzenia informacji oraz rozumowania matematycznego jedynie na najniższym poziomie. Ponadto 44 % ludności Unii ma niskie umiejętności cyfrowe, a 19 % nie ma ich wcale. Z tego względu inwestowanie w umiejętności podstawowe jest obecnie tak istotne. Dzięki edukacji wysokiej jakości, w tym zajęciom pozaprogramowym i szerokiemu podejściu do rozwoju kompetencji, rosną poziomy osiągnięć w zakresie umiejętności podstawowych.

            Nasza szkoła odpowiadając na te wyzwania współczesności przystąpiła do programu kształcenia kompetencji kluczowych, Po prostu chcemy uczyć w sposób nowoczesny dlatego rozpoczęliśmy od szkolenia samych siebie, by później móc dobrze uczyć nasze dzieci. Pierwsze zajęcia, na których poznawaliśmy nową formułę kompetencji kluczowych odbyły się w Szkole Podstawowej w Podczerwonem w dniu 16. września 2019 r. Razem z nauczycielami tejże szkoły próbowaliśmy „wgryźć się w temat”.

Czytaj więcej...

2019.09.02 Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Rozpoczęliśmy nowy rok szkolny!!!

Uśmiechnięci, pełni energii i entuzjazmu wkroczyliśmy w nowy rok szkolny 2019/2020. Uroczystości rozpoczęliśmy mszą św. w kościele pod wezwaniem św. Jacka w Chochołowie. Następnie pod opieką wychowawców udaliśmy się do szkoły, gdzie zainaugurowaliśmy rok szkolny.

Corocznie ta uroczystość jest wyjątkowo ważna dla uczniów klas pierwszych, którzy wstępują w nowy etap nauki. Pierwszoklasiści z lekką nieśmiałością wkroczyli w progi szkoły. Nowi uczniowie uważnie wysłuchali słów pana dyrektora, który życzył im powodzenia w rozpoczynającym się roku szkolnym. Pan dyrektor przedstawił także wychowawców poszczególnych klas.

Następnie uczniowie przeszli z wychowawcami do sal, gdzie zostali zapoznani z planem lekcji. Wychowawcy przypomnieli także zasady bezpieczeństwa w szkole a także w czasie drogi do i ze szkoły.

Wszystkim uczniom w nowym roku szkolnym 2019/2020 życzymy wiele sukcesów i miłych chwil w naszej szkole!

2019.05.30 Dzień Mamy i Taty

Dnia 30 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Mamy i Taty. Dzieci przygotowały życzenia dla rodziców oraz piosenki. Dużym sukcesem okazała się scenka przygotowana przez 2 i 3 klasę pt. ''Jak poznałem Waszą mamę". W drugiej części tych uroczystości odbył się koncert" Rodzina na medal 2" gdzie dzieci wraz z rodzicami mogli pokazać swój talent i przedstawić w formie śpiewu, gry na instrumencie. W tym konkursie wystąpiła między innymi rodzina Czechów i Zborowskich. Po akademii dzieci wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie wykonane upominki, a następnie zaprosiły na poczęstunek.

Czytaj więcej...

2019.05.22 Wycieczka do Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego

 

         ,,Od ziarna do chleba..." taki tytuł nosiły warsztaty edukacyjne, w których 22 maja 2019r. uczestniczyli nasi najmłodsi uczniowie z klas 0-III. Pomimo niesprzyjającej pogody, dzieci wraz ze swoimi wychowawczyniami udały się do  Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej, aby poznać tajniki wypiekania chleba. Muzeum to tworzone było od 1937 roku, a otwarte zostało dla zwiedzających w 1955 roku. Prezentuje ono architekturę i kulturę mieszkańców regionu Górnej Orawy. Dzięki miłym pracownikom Skansenu nasi podopieczni, podzieleni na dwie grupy, poznali etapy powstawania chleba i uczestniczyli w pracach związanych z jego przygotowaniem. Najpierw swoje kroki skierowali do zabudowań gospodarczych, aby dowiedzieć się, co to jest ,,młócenie cepami", i jak wyglądało czyszczenie ziarna przetakami. Potem w pięknych wnętrzach starych chałup mielili ziarno na żarnach i przy śpiewie piosenki ,,Mało nas do pieczenia chleba" wyrabiali ciasto na moskoliki.                         

         Po zakończeniu zajęć, kiedy na chwilę wyjrzało słońce, udaliśmy się na zwiedzanie. Ze względu na trwające w starej części Skansenu prace remontowo-konserwatorskie, umożliwiono nam obejrzenie nowej części. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in.: wnętrza starych domów i znajdujące się tam tematyczne ekspozycje, kościół pw. Matki Bożej Śnieżnej przywieziony z Tokarni oraz Zagrodę Misińców z przełomu XIX/XX wieku, gdzie w młodości gościł tam Karol Wojtyła, późniejszy Wielki Papież Jan Paweł II, który pracował na Orawie przy budowie drogi na Przełęczy Krowiarki.

         Warto jest od najmłodszych lat wpajać dzieciom zamiłowanie do tradycji, bowiem:

,,Sens życia i wiara w człowieka nie bierze się z pustki, lecz pielęgnowania tradycji  i ocalania pamięci zbiorowej, która stanowi o przyszłości i wielkości narodu...”

                                                                                                                       Jerzy Waldorff

 

Czytaj więcej...

2019.05.29 Występ uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu

29  maja nasza szkoła gościła uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Nowym Targu.

Przez chwilę mogliśmy się poczuć jak w filharmonii, to była prawdziwa uczta muzyczna. Oto utwory, których mieliśmy okazję posłuchać w wykonaniu naszych starszych kolegów i koleżanek ze szkoły muzycznej pod opieką nauczycieli pani Joanny Zmarz i pana Wojciecha Inglota;

 

Blue Mambo ( James Rea)

I Sonata (Benedetto Marcello)

Nelly Bly (Stephen Foster)

Luna’s Song (Blaz Pucihar)

Polonez (Wojciech Kilar)

Fantazja (James Curnaw)

Bulgarian Gallop (Ros Stephen)

Krzywy Galop (Alfons Holzschuh)

Nasza Kraina (Dmitrij Kabalewski)

Pszczółka (Franz Schubert)

Czytaj więcej...

2019.05.21 Sprzątamy naszą wieś

Chochołów, 21 V 2019 r.

Sprzątamy naszą wieś

            Do dnia 21 maja 2019 r. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie pod opieką swoich wychowawców przeprowadzili wiosenne sprzątanie swojej miejscowości. Pozbieraliśmy śmieci z następujących rejonów:

- wokół szkoły,

- na parkingu i koło remizy,

- „Za Wodą” na drodze do starej skoczni,

- koło kościoła,

- koło cmentarza,

- „Za Wodą” na ścieżce rowerowej,

- na „Krzywej Drodze”,

- na drodze do Łązek,

- na poboczach drogi wojewódzkiej do granicy ze Słowacją,

- na poboczach drogi wojewódzkiej od szkoły do Koniówki.

W akcji wzięły udział wszystkie klasy łącznie z „zerówką.

Następne sprzątanie wsi” już jesienią. Chcemy, żeby nasza miejscowość była piękna. Dbamy o nią.

                                               Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Powstańców Chochołowskich w Chochołowie

Czytaj więcej...